ZACHÁZENÍ S DÍTĚTEM

Jste-li rodiči poprvé, může se vám miminko zdát křehké a z počátku můžete mít obavy s ním jakkoliv manipulovat. Nicméně se to velice rychle naučíte a obavy rychle zmizí. Novorozenec nemá ještě pevné svaly.

Jak správně zvedat miminko?

Jak správně zvedat miminko?

Pokud chcete miminko zvednout, zasuňte jednu ruku pod hlavičku a krk a druhou pod zadeček. Jemně a pomalu miminko zvedejte, dejte pozor, aby mu hlavička nepřepadala dozadu. Hlavičku pomalu přesuňte na předloktí či na rameno, ale vždy musí být podepřená.

Nebo můžete miminko opřít o rameno, ale stále zezadu přidržujete hlavičku a druhou rukou držíte pod zadečkem. Miminku se také bude líbit držení „na tygříka“, kdy je položené na předloktí hlavičkou dolů.

Aby se miminko cítilo v bezpečí, při zvedání na něj mluvte, aby nebylo vylekané, když ho nečekaně zvednete.

Jak správně pokládat miminko?

Jak správně pokládat miminko?

Stejně jak jste miminko zvedali, tak i u pokládání je důležité mít podepřenou hlavičku a krk a druhou ruku držíte pod zadečkem. První položte na podložku zadeček a pak opatrně hlavičku. Vytáhněte ruku z pod zadečku a mírně s ní nadzvedněte hlavičku, abyste mohla vyndat ruku z pod hlavičky.

Na spaní ukládejte miminko na záda, abyste snížili riziko náhlého úmrtí kojenců. Miminko by také mělo strávit nějaký čas na bříšku, když je vzhůru.

Nikdy nenechávejte miminko bez dozoru na posteli, pohovce, židli či přebalovacím pultu.
Nedávejte dítě v košíku, v lehátku či autosedačce „vajíčku“ na zvýšená místa – pouze na zemi bude v bezpečí.
Nenechávejte miminko blízko zdroje tepla, jako je radiátor nebo krb, mohlo by se přehřát, stejně tak u otevřeného okna, kde by mohlo nastydnout.
Nenechávejte miminko samo s domácími zvířaty.

nosítka a šátky

Nosítka a šátky

Nosítko či šátek se používají v případě, že potřebujete mít volné ruce nebo tam kam se nedostanete s kočárkem. Navíc miminko bude v těsném kontaktu s vaším tělem a při vašem pohybu se hezky uklidní a případně usne. Existuje spoustu druhů dětských nosítek, vždy se přesvědčte, že odpovídá všem normám a testům. Vždy si přečtěte podrobně návod, jak správně nosítko používat!

Podívejte na video, jak správně šátkovat.

Pro pohodlné nošení dětí si můžete na Feedo.cz pořídit nosítka a kolokanky.