VŠE O PORODU

Každá budoucí maminka vnímá a prožívá porod a porodní bolesti jinak. Některé ženy mohou každou kontrakci prožít bez silného prožívání, ale jsou mezi námi i takové těhotné, které mohou kontrakce prožívat velmi bolestivě. Jak poznat, že už začíná porod či je to jen planý poplach? Zde se dočtete, jaké jsou známky začínajícího a poté bezprostředního porodu a jak celý porod probíhá.

nepravidelné porody

Nepravidelné porody

 • Porod koncem pánevním – děti v poloze koncem pánevním jsou umístěny v děloze tak, že nohy a zadeček jsou uloženy v děložním hrdle. Porod při této poloze může byt těžší, kdy hlavička je největší část tělíčka, která se může zachytit při průchodu. Porod koncem pánevním je možné, ale v některých případech je nutné provést císařský řez.
 • Vícečetná těhotenství – ženám s vícečetným těhotenstvím je věnována zvýšená péče, i když porod probíhá bez komplikací, je vždy přítomen i anesteziolog, kdyby bylo potřeba provést císařský řez. Druhé dítě by se mělo narodit do 10–20 minut po prvním. Pokud čekáte trojčata či více dětí, bude pravděpodobně zvolen císařský řez.
 • Porod při zadní poloze – dítě je sestoupené hlavičkou dole v pánevním dnu, ale zády k matčině páteři. V této pozici může být větší průměr hlavičky pro průchod porodními cestami. Tyto porody mohou být delší a není výjimkou, že se dítě během tlačení a kontrakcí otočí do správné polohy.

Rozpoznání porodu

Než přijde skutečný porod, projde vaše tělo několika změnami. Vaše nálady se budou prudce měnit.

Známky počínajícího porodu

Týdny či dny před porodem budete pozorovat příznaky, jak se vaše tělo připravuje na porod.

 • Sestup hlavičky – dolní část dělohy se změkčuje a rozšiřuje a hlavička sestupuje níže do pánve. Najednou zjistíte, že můžete lépe dýchat, nepálí vás žáha. Sestup břicha je cca dva až čtyři týdny před porodem.
 • Pánevní tlak – jakmile je hlavička v pánvi, budete chodit častěji na záchod, kdy dítě tlačí na močový měchýř. Klouby a vazy se v pánvi budou rozvolňovat a můžou vás bolet stydké kosti.
 • Poševní výtok – při změkčování děložního čípku se u některých žen může objevit poševní výtok bělavé nebo růžové barvy.
 • Hnízdící instinkt – v posledním měsíci můžete mít pocit, že musíte uklidit šuplíky, skříňky, uklidit celý byt či dům – je to tzv. hnízdící instinkt. Je to vrozený mateřský instinkt připravit vše pro příchod nového člena rodiny.
 • Braxton-Hicksovy kontrakce – jsou to „nepravé“ kontrakce, které mají roztáhnout dolní část dělohy. Před blížícím se porodem se mohou tyto cvičné kontrakce zintenzivnit.
 • Chvění a třes – když přichází porod, můžete pociťovat chvění a třes a to bez jakýchkoliv příčin, může za to změna hladiny progesteronu.
 • Průjem

Známky bezprostředního porodu

Jedinou skutečnou známkou porodu jsou pravidelné kontrakce, při kterých se roztahuje děložní krček.

 • Hlenová zátka a její odchod – hlenová zátka, která téměř po celou dobu pečetila těhotenství, se uvolňuje a odchází, když se děložní hrdlo změkčuje a zkracuje. Může se objevit silnější výtok, červené či hnědý hlen. Odchod hlenové zátky může být i 6 týdnů před porodem.
 • Prasknutí plodových blan -amniotický vak obsahuje tekutinu, jež chrání dítě v průběhu těhotenství, který před porodem praskne a následuje odchod plodové vody. Plodová voda může prasknout ještě před začátkem kontrakcí. Porod začne většinou v průběhu 24 hodin po prasknutí vody. Jakmile odejde voda, kontrakce jsou intenzivnější.
 • Pravidelné kontrakce – skutečný porod začíná otevřením děložního hrdla a pravidelnými kontrakcemi. Kontrakce postupně zužují horní část dělohy a zároveň roztahují její dolní část a vstup do děložního hrdla.

Kdy jít do porodnice

Začátek porodu může být zdlouhavý, pokud nemáte potíže, je lepší zůstat doma, kde budete mít klid a pohodlí. Pokud se vyskytly problémy, jeďte do porodnice okamžitě. Pro odjezd do porodnice mohou být pravidelné kontrakce více než hodinu, když jsou po cca pěti minutách a trvají až 60 vteřin. Pokud praskne voda při pravidelných kontrakcích, je čas jet do porodnice.

Porodní doby

Porod je rozdělen do 3 fází. V první fázi dochází k otevření děložního hrdla, v druhé fázi porodíte miminko a ve třetí odrodíte placentu.

první doba porodní

První doba porodní

U většiny žen je to nejdelší část porodu. V první fázi první doby porodní tzv. latentní dochází ke ztenčování děložního hrdla a postupném otvíráním na 3–4 cm. Kontrakce jsou krátké a nepravidelné, rozmezí mezi jednotlivými kontrakcemi může být až 20 minut. Postupem času se čas zkracuje a kontrakce sílí. Odchází hlenová zátka nebo prasknou plodové obaly. V této fázi můžete jíst lehká jídla a dostatečně pít tekutiny.

Další fází je aktivní porod, kdy se děložní hrdlo začíná otvírat 1 cm za hodinu. Kontrakce nyní trvají cca 45 až 60 sekund jsou intenzivnější a častější. V této fázi se snažte mezi kontrakcemi odpočívat, měnit polohy. Stále doplňujte tekutiny. Poslední fází první doby porodní je tranzitorní porod, který trvá asi hodinu. Je to nejtěžší a nejintenzivnější část, kdy se hrdlo otevírá na 8 až 10 cm. Kontrakce jsou silné, trvají 60–90 vteřin a opakují se po 2–3 minutách. Při posunutí dítěte níže, ucítíte silný tlak na břicho a silné stahy břišních svalů. Nohy se vám mohou třást, potíte se, zvracíte, třesete se.

Zvládnutí bolesti během porodu

Je mnoho způsobů, jak ovlivnit bolest při porodu. Lékařské ovlivnění bolesti je dobré zvážit, když se porod již blízko, léky prochází placentou, mohou proniknout do krevního oběhu dítěte.

Zkuste zvládnout porod bez lékařského zásahu a zkuste techniky, které mohou porod usnadnit.

 • Porodní pozice – měňte různé pozice, až zjistíte, která je pro vás v dané chvíli nejpohodlnější.
 • Dýchání – správné dýchání je důležitou součástí porodu. Dechová cvičení se učí při porodních kurzech. Správné dýchání zajistí dostatečný přísun kyslíku pro matku i dítě.
 • Masáže – prohmatávání svalů může uvolnit svalové napětí, mezi kontrakcemi může masáž poskytnout úlevu.
 • Relaxační techniky – soustřeďte se, zpomalte dýchání. Relaxačním technikám se naučte ještě před porodem.
 • Voda – úlevu od bolesti může poskytnou ponoření do vody. Koupel pomáhá i postupu porodu.

Porodní polohy

 • Pozice kolena – hrudník – tato pozice vám pomůže uvolnit bolesti zad, či zpomalit sestupu dítěte, pokud přichází moc rychle. Klekněte si na kolena a opřete se o hromadu polštářů či o velký míč. Můžete zkusit kývání ze strany na stranu pro uvolnění kyčlí a zad.
 • Pozice v dřepu – tato poloha podporuje rychlejší sestup dítěte a rozšiřování pánve. Partner vás může přidržovat zezadu nebo můžete použít porodní stoličku.
 • Pozice v lehu na zádech – nejbezpečnější poloha u rodičky s anestezií.
 • Pozice v sedu – seďte vzpřímeně se zády podepřenými a roztaženýma nohama.
 • Pozice v lehu na boku – lehněte si na bok a opírejte se o polštáře a podpírejte si horní nohu.
 • Pozice vkleče s podporou – pokud je dítě v zadní poloze, může tato poloha pomoci k otočení se. Klekněte si na postel a opřete se o ramena partnera. 
druhá doba porodní

Druhá doba porodní

Po skončení tranzitní fáze přichází čas na vytlačení plodu. Druhá doba porodní trvá přibližně hodinu, ale může trvat i pouhých 10 minut. Děložní čípek je plně rozšířený. Kontrakce trvají 60 až 90 vteřin a přichází po 2 až 3 minutách. V této fázi budete mít pocit, že musíte tlačit, ale poslouchejte porodní asistentku či lékaře. Když se objeví hlavička v poševním vchodu, můžete cítit silný tlak na konečník či pálení a řezání. Pokud dostanete pokyn tlačit, hluboce se nadechněte, uvolněte pánevní svaly a zapojte břišní svaly. S každou kontrakcí je hlavička stále více vidět. Po porodu dítěte je pupeční šňůra zaškrcena na dvou místech a přestřižena mezi nimi.

třetí doba porodní - placenta

Třetí doba porodní

Při třetí době porodní se odrodí placenta, tato část porodu je už málo náročná. Po porodu dítěte, děloha pokračuje v kontrakcích, které odloučí placentu od stěny a vytlačí ji ven.

Jak zvládnout péči o mimko? Prostudujte si sekci MIMINKO.