VNITŘNÍ ZMĚNY V TĚHOTENSTVÍ

První příznaky se začnou vyskytovat po vynechání menstruace jako je např. citlivost prsou, únava, nevolnost, změny nálad a naopak některé změny jsou nepatrné a nemusíte je vůbec zpozorovat. V těhotenství projdou téměř všechny orgány změnou. Fyziologické, biochemické a anatomické změny připravují tělo ženy na nároky vyvíjejícího se plodu. Již od okamžiku početí se začne tělo ženy připravovat na těhotenství.

hormonální změny

Hormonální změny

V průběhu těhotenství dochází k velké hormonální „bouři“. Začínají se vylučovat hormony nové, které se tvoří pouze v období těhotenství a zvyšuje se produkce hormonů již existujících v těle.

  • HCG (lidský choriový gonadotripin) když dojde k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, začne se tento hormon uvolňovat z vyvíjející se placenty. Tomuto hormonu se také říká těhotenský hormon, jelikož díky němu lze zjistit těhotenství pomocí těhotenského testu. HCG je důležitý pro udržení těhotenství a zabránění menstruaci.
  • Progesteron – je ženský pohlavní hormon, který se nachází v těle ženy, v těhotenství se množství tohoto hormonu podstatně zvýší. Progesteron pomáhá udržet těhotenství
    a brání děložním kontrakcím, dále udržuje funkce placenty. Dále pak aktivuje mléčné žlázy k pro produkci mléka.
  • Estrogen – díky estrogenu se zvětšuje krevní objem, proto se může v těhotenství stávat, že více krvácíte z nosu či dásní.
změny v krevním oběhu

Změny v krevním oběhu

Již od početí se vám začne zvyšovat krevní oběh, ve 30. týdnu těhotenství je to až o 50 % více krve. Větší objem krve je důležitý k zásobení zvětšující se placenty, dělohy a samozřejmě rostoucího plodu. V těhotenství budete mít také o něco rychlejší tep. Může se vám také změnit krevní tlak.

změny v dýchání

Změny v dýchání

Během těhotenství se objevuje dušnost, která je způsobená růstem plodu, který brání hlubokému nádechu. Pokud máte pocit, že se vám špatně dýchá, snažte se uvolnit, sednout si se vzpřímenou páteří a pomalu zhluboka dýchat. Při těžké dušnosti
a bolesti na hrudníku navštivte lékaře.

změna metabolismu

Změny v metabolismu

V průběhu těhotenství miminko čerpá z matky živiny a glukózu, proto můžete mít stále hlad a větší chuť k jídlu. V průběhu těhotenství jezte malé zdravé porce, ale častěji.