VNĚJŠÍ ZMĚNY V TĚHOTENSTVÍ

Během těhotenství probíhá více vnějších změn, než je rostoucí bříško a prsa. Možná nevíte, že se mění struktura pokožky, zubů, rukou
a nohou. Příjemnou změnou je růžová barva pleti, husté lesklé vlasy atd.Nicméně buďte připravena i na to, že můžete mít oteklé kotníky, křečové žíly či šupinatou kůži.

růst vlasů a nehtů

Růst vlasů a nehtů

Těhotenské hormony podporující metabolismus a krevní oběh způsobují také rychlý růst nehtů a vlasů. Zvýšenou hladinou hormonů může začít růst ochlupení na místech, kde před tím ne, např. na břiše, na obličeji. Víte jak pečovat o vlasy v těhotenství? Dočtete se to v článku: Jak pečovat o vlasy v těhotenství.

plnější prsa

Plnější prsa

První viditelnou změnou, která je nejvíce vidět, je plnost vašich prsou. Od 16. týdne začínají bradavky a dvorce tmavnout. Ve dvorcích se začínají objevovat hrbolky zvětšujících se Montgomeryho žláz a bradavky začínají více vystupovat. Za veškeré tyto změny může vysoká hladiny estrogenu
a progestronu. Tyto dva hormony připravují tělo na tvorbu mléka
a kojení. Z bradavek může vytékat průhledná tekutina tzv. mlezivo (kolostrum), kterou bude miminko přijímat v prvních dnech, než se spustí laktace (produkce mléka).

zdravý přírůstek na váze

Zdravý přírůstek na váze

V tabulce naleznete váhový přírůstek dle svého BMI. Údaje se vztahují k těhotenství s jedním miminkem. Rychlost přibývání na váze se může každý týden měnit. Tabulka je opravdu orientační
a neznamená to, že když žena přibere více nebo méně, že neporodí zdravé dítě.

BODY MASS INDEX – DOPORUČENÝ VÁHOVÝ PŘÍRŮSTEK

Méně než 19 (podváha) – 12,5 až 18 kg

19 až 26 (normální hmotnost) – 11,5 až 16 kg

27 až 30 (nadváha) – 7 až 11,5 kg

30 nebo více (obezita) – 7 kg a méně

změny kůže

Změny kůže

  • Linea nigra – v těhotenství se může ukázat tmavá čára vedoucí od stydké kosti nahoru k pupíku.
  • Chloasma – tzv. „těhotenská maska“ – v okolí očí, nosu
    a na tvářích může vaše kůže tmavnout.
  • Pavoučkové névy – vznikají zvýšenou hladinou estrogenu
    a jsou v místech, kde se hromadí krevní cévy.
  • Akné – některým ženám se pleť v těhotenství výrazně zlepšuje, ale u některých se naopak akné zhoršuje. Na pleti mohou vznikat různé skvrny.
  • Svědění rukou a nohou – někdy mohou dlaně i chodidla svědit a zarudnout, je to způsobeno zvýšenou hladinou estrogenu. Jestli je svědění nesnesitelné, navštivte lékaře.
  • Kožní řasy – vyskytují se v místech namáhaných vyšším třením.