TĚHOTENSTVÍ PRO OTCE

I pro otce je těhotenství manželky či partnerky velkou změnou. Měl by být ženě oporou a pomoci ji s vybíráním výbavičky pro miminko, přípravou dětského pokojíčku, také by se s ní měl připravovat na porod a to i v případě, že se ho nebude účastnit. V druhé polovině těhotenství může partner začít mluvit na miminko a tím si s ním vytvářet pouto. Partneři by také před narozením miminka měli probrat rodinný rozpočet.

nezvyklosti otcovství

Nezvyklosti otcovství

Zpráva o tom, že budete otcem, ve vás může vyvolat smíšené pocity – štěstí a radost, ale zároveň i nejistotu. Stát se otcem je jednou z nejdůležitějších událostí v životě muže. Jak bude těhotenství postupovat, tak se budou měnit i vaše a partnerčiny pocity. Někteří muži se během těhotenství partnerky cítí trochu odstrčeni, snažte se partnerce co nejvíce pomáhat a doprovázet jí na kontroly k lékaři, na předporodní kurzy a další aktivity spojené s těhotenstvím.

přemýšlení o budoucnosti s miminkem

Přemýšlení o budoucnosti

Jako otec zvažte otcovskou dovolenou, kdy budete moci pomoci manželce/partnerce v prvních dnech po porodu. Také můžete navázat bližší vztah s miminkem. Pokud máte v plánu stále pracovat na plný úvazek, snažte se co nejvíce volného času trávit s dítětem. Pomáhejte s koupáním, nočním krmením či přebalováním. Tím i manželce/partnerce poskytnete volný čas, který bude mít jen pro sebe. Buďte oporou.

dejte vztahu nový rozměr

Dejte vztahu nový rozměr

V těhotenství je pro partnerku důležitý pocit bezpečí, při kterém hrajete vy důležitou roli. Mluvte o svých pocitech, buďte citlivý, naslouchejte partnerce. K velké změně může dojít i ve vašem sexuálním životě, nemusíte se obávat o miminko rostoucí v bříšku. Oblé křivky partnerky vás mohou vzrušovat a může vám přijít více přitažlivá. To může zvýšit vaši sexuální touhu, ale pozor na změny nálad partnerky, způsobené hormonálními změnami v jejím těle. V tomto období byste měl být citlivý a přizpůsobit se touhám a potřebám partnerky.

Snažte se partnerce pomáhat, jako například společné nakupování, aby budoucí maminka nemusela nosit těžký nákup. Zapojte se také do nakupování první výbavičky.

Můžete začít se svou těhotnou partnerkou začít cvičit nebo alespoň chodit na procházky, kdy to prospěje, jak vašemu tělu, tak i strávíte společný čas.

Jak se mění tělo budoucí maminky, tak se můžou objevit bolesti zad či nohou, proto jí přijdou vhod jemné masáže zad, šíje či nohou.

Začněte společně připravovat dětský pokojíček, vyberte a smontujte nábytek, vyberte tapetu, pokoj vymalujte.

Choďte na předporodní kurz, kde se dozvíte podrobné informace o vaší roli u porodu a jak můžete být nápomocen.

Pomůže vám také článek: Jak pochopit těhotnou ženu.

vaše role při porodu

Vaše role při porodu

V dnešní době je až 90 % partnerů u porodu. V případě, že se dohodnete s partnerskou, že budete přítomen u porodu, tak byste se na to měli společně připravit. Navštivte předporodní kurz, jděte se podívat do porodnice a přečtěte si nějakou knihu
či několik článků o porodu. Při vlastním porodu můžete být překvapeni sténáním a výkřiky partnerky, množstvím krve, hlenem či výměšky.

Porod málokdy začne v předpokládaném termínu a nemusí vždy probíhat hladce a někdy může trvat hodiny, nicméně vždy zachovejte chladnou hlavu. Pro partnerku jste zde oporou,
o ostatní se postará zkušený personál porodnice.

Při porodu můžete partnerce pomoci držet jí za ruku, podpírat ji při chůzi, masírovat ji záda či krk, provádět společně dechová cvičení. V průběhu porodu, hlavně při kontrakcí může docházek k nečekaným emocionálním reakcím partnerky.

V některých okamžicích můžete mít pocit na omdlení či na zvracení, což není neobvyklé. Když tato chvíle nastane, je lepší dívat se jinam např. na obličej partnerky nebo si na chvíli sednout a dát hlavu mezi kolena, dokud se vám neudělá lépe.

Pokud si nejste při porodu něčím jisti, zeptejte se zdravotního personálu, abyste si byl jistý, že porod probíhá v pořádku.

V případě, že nechcete být u porodu už z jakéhokoliv důvodu,
je dobré být s partnerkou alespoň v první době porodní.

jak zvládnout náhlý porod

Jak zvládnout náhlý porod

Je málo pravděpodobné, že vaše partnerka bude náhle rodit, nicméně je důležité vědět, jak se v této náhle situaci zachovat. V prvním případě zavolejte 155 a poskytněte veškeré informace
o aktuálním stavu. Snažte se partnerku uklidnit a pomozte ji lehnout na záda s pokrčenými koleny.

Pod partnerku dejte čisté ručníky a důkladně si umyjte ruce. Dle instrukcí zdravotníka na telefonu říkejte partnerce, co má dělat. Měla by tlačit, až když vidíte hlavičku, vždy při každé kontrakci. Podepřete rukou hlavičku, aby nevyklouzla.

Až když je hlavička venku, zkontrolujte, zda není pupeční šňůra obtočená kolem krku, v případě, že ano a je volná můžete ji jemně sundat. Čistým ručníkem očistěte nos a pusinku.  Dejte obě ruce pod hlavičku a požádejte partnerku, aby tlačila do té doby, než vyjdou ramínka. Podpírejte miminku hlavičku a ramínka, dokud nevyjde celé tělíčko.

Ihned po porodu položte miminko na břicho maminky a přikryjte ho ručníkem a nechte jej u ní. Nepřestříhávejte pupeční šňůru. Partnerka by měla ještě zatlačit, aby porodila placentu. Placentu dejte do misky, aby ji mohl zkontrolovat lékař.