SKVĚLÝ VZHLED V TĚHOTENSTVÍ

I v průběhu těhotenství můžete vypadat skvěle. Z počátku nemusíte ani měnit šatník, ale vybírejte si oblečení, které neškrtí hlavně v oblasti břicha, důležitá je také pohodlná obuv. Vyhnout byste se měli syntetickým materiálů, moc těsným a nepohodlným střihů, vysokým podpadkům, těsnému spodnímu prádlu či silonovým ponoškám, které se zařezávají a způsobují otoky nohou. V dnešní době je v obchodech široká nabídka krásného těhotenského oblečení.

 

šatník těhotné ženy

Šatník těhotné ženy

Není nutné hned měnit šatník, když zjistíte, že jste těhotná. Pokuste se vydržet do té doby, než vám současné oblečení už nebude pohodlné. Bříško se začne rýsovat cca okolo 20. týdne
(je to velice individuální) a prsa se vám budou zvětšovat mnohem dříve, proto je možné, že některé vrchní díly oblečení vám budou těsné.

čas na změnu

Čas na změnu

Přijde čas, kdy už bude nevyhnutelné šatník trochu obměnit. V současné době je široká nabídka těhotenského oblečení, proto není nutné měnit svůj styl. Vybírejte oblečení z elastického materiálu, vyhněte se oblečení, které má těsnou gumu v pase. Také si dejte pozor na ponožky, podkolenky či podvazky, které by mohli omezit krevní oběh nohou a vedlo by to ke křečovým žilám.

Při výběru mateřského oblečení záleží na ročním období a také kam je budete nosit, např. pokud v zaměstnání potřebujete vypadat elegantně. Mateřské oblečení je přizpůsobeno těhotenskému bříšku, kdy např. sukně jsou vpředu delší než vzadu, nebo je místě pasu elastický pruh látky, který se přizpůsobí rostoucímu bříšku. Zapínání bývá také nastavitelné.

pohodlná obuv

Pohodlná obuv

V těhotenství je běžné, že otékají nohy, proto se může stát,
že budete potřebovat větší číslo bot.

 • V těhotenství se vyhněte botám na vysokých podpatcích, kdy se vám změní držení těla, kdy vás to nutí se více prohnout
  a vystrčit břicho a z toho by vás mohla začít bolet záda.
 • Nekupujte si boty s tkaničkami či přezkami, v pokročilém těhotenství bude pro vás velice obtížné je zavázat či zapnout.
 • Boty střídejte, aby stačily vyvětrat a vyschnout.
 • Aby mohla pokožka nohou dýchat, používejte bavlněné ponožky nebo punčocháče.
 • Pokud můžete, choďte doma co nejvíce bosa, aby se zlepšil krevní oběh a posílily se svaly nohou.
dobrá opora prsou

Dobrá opora prsou

Zkontrolujte, zda vám dobře padnou stávající podprsenky. Hned na začátku těhotenství se vám začínají prsa zvětšovat, a pokud vás podprsenky tlačí nebo škrtí, nastal čas na pořízení nového spodního prádla. V průběhu těhotenství se mohou prsa zvětšit až o 2 velikosti a také obvod hrudníku se může zvětšit, kdy se hrudní koš přizpůsobuje rostoucímu bříšku. Po porodu se prsa zase zmenší, ale již nebudou mít stejný tvar jako před otěhotněním. V těhotenství nepotřebujete žádnou speciální podprsenku, ale vždy když se změní velikost prsou, tak by měla být stále pohodlná. Speciální podprsenku budete potřebovat až při kojení.

Okolo 36. týdne byste si měla pořídit speciální podprsenku na kojení, která by měla mýt široká a nastavitelná ramínka, s vysokým podílem bavlny, bez kostic a se širokým elastickým pruhem pod košíčky.

Velikost košíčku

A = 0 cm, B = 3 cm, C = 5 cm,  D = 8 cm, DD = 10 cm,
= 13 cm, F = 15 cm, G = 18 cm, H = 20 cm

celkový vzhled

Celkový vzhled

I v průběhu těhotenství by se o sebe měla žena starat. Pro ženu
je někdy psychicky náročné vyrovnat se s měnícím se vzhledem.

péče o ruce a nohy v těhotenství

Péče o ruce a nohy

Během těhotenství se vám mohou začít lámat nehty, proto je noste krátké. Při domácích pracích jako je mytí nádobí či vytírání podlahy používejte rukavice. Ochranné rukavice používejte také při práci na zahradě, tím se vyhnete infekcím z půdy. Na ruce používejte mastný a výživný krém na ruce.

Nohy mohou otékat, a proto jim věnujte zvýšenou pozornost. Nehty mějte krátké, aby nezarůstaly. V pokročilém stádiu těhotenství, kdy už si na nohy nedosáhnete, navštivte kosmetický salon, kde vám udělají pedikúru.

péče o pokožku

Péče o pokožku

V těhotenství se můžete více potit, proto používejte spíše bavlněné spodní prádlo než syntetické, tím omezíte pocení a vznik opruzenin. Zvláštní pozornost věnujte prsům a břichu případně stehnům, kde se nejvíce napíná kůže, používejte krém na strie. Tetování a piercingu se v těhotenství vyhněte z důvodu infekce.

zdravý chrup a dásně

Zdravý chrup a dásně

Zvýšenou hladinou hormonů je také zvýšený krevní oběh a to způsobuje otok dásní a větší krvácení dásní při čištění zubů. V těhotenství je ideální čistit si zuby po každém jídle měkkým kartáčkem. Pro snížení zubního plaku, žvýkejte žvýkačku.
A nejdůležitější věcí jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře,
min. jednou za šest měsíců. Lékaře upozorněte, že jste těhotná,
aby nepoužil vyšetření rentgenem.

zářivá pleť

Zářivá pleť

Zvýšená cirkulace krve způsobuje tzv. těhotenský ruměnec.
Pleť může být suchá nebo naopak velmi mastná, mohou se objevit skvrny, pupínky, akné, pavoučkové névy a chloazma
(tzv. těhotenská maska). Tyto projevy se po porodu vytratí a vaše pleť bude jako před otěhotněním.

 • K udržení krásné pleti vám pomohou produkty, které obsahují glycerin, kyselinu hyaluronovou, mléčnou
  a glykolovou, bambucké máslo, olivový olej a olej
  z avokáda.
  Např. regenerační balzám Šípek od ATOK.
 • Pravidelné čištění pleti je samozřejmostí nejen v těhotenství. Zvolte raději jemné čistící emulze, či pěny, které budou vůči pokožce citlivější.
 • Nepodceňujte ani účinnost kvalitního peelingu.
  Při používání 2 – 3 x týdně může pomoci se špatnou pigmentací pokožky, zredukuje černé tečky a pleť zanechá hladkou a rozzářenou. Takovým schopným pomocníkem je např. peeling z mušlových skořápek HRISTINA.
 • Pleť je vhodné dočistit pleťovou vodou. Zkuste šetrnou micelární vodu, která obsahuje tzv. micely, jež mají vlastnost vázat na sebe veškeré nečistoty, aniž by podráždily pokožku.
 • Určitě také nezapomínejte na ochranu před slunečním zářením. Vhodné jsou produkty určené na dětskou pokožku. K pleti jsou citlivější a mají vysoký ochranný faktor.
 • Vyhněte se produktům, které obsahují kyselinu salicylovou, retinoidy a sóju.
zdravé vlasy

Zdravé vlasy

Zvýšený krevní oběh a zrychlený metabolismus má také vliv na rychlý růst vlasů. Pokud se vám vlasy více mastí, používejte speciální šampony a myjte si vlasy častěji. Pokud si chcete v těhotenství barvit či zesvětlovat vlasy pečlivě vybírejte vhodný přípravek a pamatujte na to, že vlasy mohou reagovat na pigmenty jinak než před těhotenstvím.