SKRYTÝ ŽIVOT NENAROZENÉHO DÍTĚTE

Zjistěte, co všechno se děje s vaším miminkem uvnitř dělohy. Čím je plod větší, tím zvyšuje svoji aktivitu a postupně se rozvíjejí jeho smysly, cca od třetího měsíce může budoucí maminka cítit nějakou aktivitu  ve svém břiše. Lidský plod dovede vidět a slyšet, může něco prožívat, má vyvinutou chuť a dokonce je schopen se učit, ovšem na velmi jednoduché úrovni. Jako embryo označují vědci dítě v první osmi až dvanácti týdnech, poté se již mluví o plodu.

Chcete vědět, jak právě probíhá vašeho těhotenství a jak se vyvíjí miminko?
Stačí zadat datum posledního menstruace.
bezpečí dělohy

Bezpečí dělohy

Amniotický vak chrání vaše dítě a je ideální prostředí pro růst
a vývoj. Živiny a kyslík jsou předávány do jeho krve přes placentu z krve matky.

život podporující systém

Život podporující systém

Hned od početí je vaše dítě zásobováno vším, co pro svůj růst
a vývoj potřebuje. Embryu poskytuje potřebnou výživu děložní sliznice. Vnější vrstva buněk, která obklopuje embryo, pracuje na vytvoření placenty.

Choriové klky

V místě, kde se uhnízdilo oplozené vajíčko, se choriové klky množí a postupně vytvoří placentu.

Placenta

Placenta je odpovědná za výživu dítěte, zásobuje ho kyslíkem
a odvádí odpadní produkty. Placenta také vytváří těhotenský hormon progesteron. Placenta je připevněna k děložní stěně, obsahuje krevní cévy, které máte s dítětem společné. Např. jednovaječná dvojčata placentu sdílí, neidentická dvojčata či vícerčata mají každé svou placentu. Placenta a dítě jsou spojeny pupeční šňůrou, kde je jedna žíla a dvě tepny. Vaše krev a dítěte se nikdy nesmísí. Nicméně vývoj dítěte je závislý na vás, cokoliv přijmete, to přijme i vaše dítě. Placenta roste do 34. týdne a poté začíná stárnout.

smysly dítěte

Smysly dítěte

Všechny smysly dítěte jsou stimulovány vnitřním děním ve vašem těle a vnějšími vjemy, které proniknou dovnitř. Dítě poznává váš hlas, pachy a chutě z jídel, které jíte a po porodu si je bude pamatovat.

  • Sluch – již od 24. týdne reaguje dítě na zvuky. Dítě vnímá váš srdeční tep, pulzující krev, bublání z žaludku či střev. Také slyší zvuky přenášené přes břicho – rádio, televizi, hlasy.
  • Hmat – je první smysl, který se začíná vyvíjet, cca od 7.–8. týdne. Nejprve jsou citlivé rty, poté čelo a tváře.
  • Zrak – je posledním smyslem, který se vyvíjí. Do 27. týdne jsou oční víčka zavřená a dítě začíná mrkat. Průniku světla zabraňuje pokožka břicha, tudíž dítě žije ve tmě.
  • Chuť a čich – od 12. týdne začíná dítě polykat amniotickou tekutinu a to trvá až do konce těhotenství. Polykáním poznává chutě a pachy, které jsou z vašeho přijímaného jídla.
aktivita vašeho dítěte

Aktivita vašeho dítěte

Pohyby dítěte v děloze jsou důležité pro vývoj svalů a kloubů
a také pro budoucí život. Dítě se tak pohyby udržuje v dobré kondici, aby bylo připravené na průchod porodním kanálem.

První pohyby dítěte začínají již v 7.–8. týdnu, i když je pouze cca 2,5 cm velké. V tomto období pohyby dítěte zatím necítíte, ale na ultrazvuku jsou pohyby již rozpoznatelné. Od 13.–17. týdne miminko procvičuje všechny pohyby, jako napře sání, zívání
a může dokonce i škytat.

Pro nastávající maminku jsou první pohyby dítěte nezapomenutelným zážitkem. První pohyby můžete začít cítit od 20. týdne těhotenství a to jako jemné šimrání v břiše.

S růstem se dítě už tolik nepohybuje, protože již v břiše nemá dostatek místa, ale o to budou pohyby zřetelnější, např. kopance do žeber či močového měchýře. Dítě si čím dál tím víc uvědomuje samo sebe, své končetiny a své pohyby již dokáže koordinovat.