POTVRZENÍ TĚHOTENSTVÍ

Dva týdny po početí se zárodek tvořený shlukem buněk o velikosti ne větší, než je špendlíková hlavička. Zárodek se začíná vyvíjet v děložní sliznici. Již se vytváří placenta a začíná produkovat hormon – lidský choriový gonadotropin (HCG), který přechází do vašeho krevního oběhu a vylučuje se močí od doby první vynechané menstruace. Díky velice citlivým těhotenským testům můžete zjistit své těhotenství velice brzo. Optimální doba pro první návštěvu gynekologa je týden až dva po vynechání menstruace. Hlavním úkolem první návštěvy je ultrazvukové potvrzení těhotenství, jeho umístění v děloze a prokázání životaschopnosti plodu

těhotenský test

Domácí těhotenský test

Těhotenské testy potvrzují těhotenství vyšetřením přítomnosti HCG v moči. HCG, zjednodušeně také těhotenský hormon, se začíná přibližně 8–9 dní po ovulacia oplodnění vajíčka vylučovat v takovém množství, že je detekovatelný v moči a posléze i v krvi. Pokud je test pozitivní, měla byste se objednat na lékařskou prohlídku ke svému gynekologovi.

těhotenské krevní testy

Těhotenské krevní testy

Těhotenské krevní testy jsou použitelné v případě, že existuje podezření na potrat, nebo má lékař podezření na mimoděložní těhotenství. Měření hladiny HCG umožní zjistit dobu jeho trvání, neboť hladina hormonu se mění s pokračujícím těhotenstvím. Nicméně nejlepší metodou určení doby trvání těhotenství je ultrazvuk a je obvykle proveden na první prenatální kontrole u lékaře.

interní vyšetření

Interní vyšetření

Nicméně nejlepší metodou určení doby trvání těhotenství je ultrazvuk. Obvykle je proveden na první prenatální kontrole u lékaře. Těhotenství pozná například podle změkčení dělohy, anebo změně charakteru děložního čípku. Tkáně produkují více sekretu, což způsobuje větší výtok. Děloha roste tak rychle, že v 8. týdnu má velikost malého jablka.