MYTÍ MALÉHO DÍTĚTE

mytí malého dítěte

Téměř všechny děti koupání milují. V místnosti, kde budete miminko koupat, by mělo být teplo. Napusťte vaničku, teplotu vody zjistíte teploměrem, anebo ponořením lokte do vody. Teplota vody by měla mít tělesnou teplotu a dosahovat výšky max. 10 cm, do vody můžete dát dětskou pěnu. Miminko držte pevně v obou rukou a pomalu dávejte do vody nejprve nožičky a zadeček. Pokud nepoužíváte ve vaně lehátko, držte jednou rukou hlavičku stále nad vodou a druhou rukou začněte pomalu omývat tělíčko. Při koupání se na miminko usmívejte a mluvte na něj. Na koupání stačí 2–3 minuty, dávejte si pozor při vyndávání miminka z vaničky, kdy je jeho tělíčko mokré a může být kluzké. Položte jej na připravenou rozloženou osušku a otřete dosucha.

Odpověď na otázku: „Jak na koupání miminka?“ naleznete v článku ZDE.

Nikdy nenechávejte dítě ve vodě bez dozoru!
Čistěte pouze viditelné části těla, nepokoušejte se např. vyčistit vnitřek nosu a uší, pouze odstraňujte viditelný hlen nebo ušní maz. Mohlo by se stát, že nečistoty zatlačíte hluboko dovnitř.
Chlapečkovi se nepokoušejte stahovat předkožku, mohlo by dojít k jejímu zranění (natržení).
U holčiček utírejte rozkrok vždy odpředu dozadu, aby se nezanesly bakterie do pochvy.
Omytí zadečku nechávejte až na konec koupání.

děti, které nesnášejí koupání

Děti, které nesnášejí koupání

Některá miminka se mohou koupání bát a nebo se jim v nějakém období přestane líbit. V tomto období dítě nekoupejte, ale pouze omývejte žínkou či houbou. Po 3 týdnech zkuste koupání znova. Zkuste si ve vodě hrát, použijte hračky do vody, zpívejte mu, mluvte na něj a smějte se na něj. Udělejte mu z koupání příjemný zážitek.

Jak dětem zpříjemnit koupání se dozvíte v článku: Máte nudnou vanu?

stříhání nehtů, čištění uší a pupíku

Stříhání nehtů, čištění uší a pupíku

Novorozenec by měl mít nehty vždy nakrátko ostříhané, aby se nepoškrábal. Nehtíky jsou měkké, a proto je dobré pořídit si speciální nůžky na dětské nehty, či kleštičky. Nehty stříhejte vždy rovně, aby na krajích nezarůstaly do kůže. U miminek je lepší stříhat nehty, když spí.

Uši čistěte pouze ve viditelné části, abyste nezatlačili ušní maz hluboko do ucha. Na čištění používejte speciální vatové tyčinky.

U čerstvě narozených dětí se musí pečlivě ošetřit zaschlý pupeční pahýl, který odpadne asi po týdnu. Pahýl čistěte kouskem vaty a čistou vodou, vždy důkladně osušte. Pokud je po odpadnutí pahýlu pupík zarudlý, nateklý nebo z něj teče hnis, obraťte se na lékaře.

Nejenom péče o pokožku je důležitá, ale také o zoubky. Jak o ně pečovat se dočtete ZDE.