DĚTSKÉ PŘÍKRMY

Od ukončeného 4. měsíce začne miminko ochutnávat pevnou stravu. Pokud je dítě spokojené pouze o samotném mléce, není nutné spěchat se zaváděním příkrmů. Na počátku si bude zvykat na nové chutě, jinou konzistenci stravy, a že jí lžičkou. Mléko bude i nadále poskytovat veškerou jeho výživu. Nové jídlo dítěti nabídněte ráno nebo v poledne. Nové jídlo nepodávejte večer, když by jídlo miminko podráždilo, probděli byste noc. Zkuste nejprve dítěti podat trochu mléka, tím trochu utišíte hlad a poté zkuste lžičku s příkrmem.

Potřebné vybavení

Pro zavádění prvních příkrmů vám bude stačit plastová lžička, miska, bryndáček, tyčový mixér či parní mixer. Později bude potřebovat vysokou židličku, ale až bude stabilně sedět a také hrneček.

potřebné vybyvení na krmení
  • Plastové nádobí se prodává v různých tvarech či barvách, některé mění barvu dle teploty pokrmu, některé mističky mají přísavku, aby ji nebylo možné zvrhnout. Pravděpodobně budete muset vyzkoušet i více druhů lžiček.
  • Bryndáčků je také více druhů od jednorázových papírových, které se hodí spíše na cestu, přes látkové, látkové s rukávy či plastové. Záleží na vašem děťátku, co mu bude vyhovovat, některé děti nesnesou např. ten plastový.
  • Hrnečků možná budete také muset vyzkoušet více, některé děti rády používají dlouho lahvičku se savičkou, někomu vyhovuje více lahvička s pítkem nebo s brčkem.
  • Vysokou židličku bude dítě potřebovat, až bude samo stabilně sedět. Vždy ho v ní zajistěte bezpečnostním popruhy. Pro větší děti (přibližně od 18 měsíců) jsou pak vhodné nástavce na normální židli. Nástavec se připevní k židli a je to bezpečnější než dávat na židli polštář, který snadno sklouzne.

Na výlety se vám bude hodit svačinový hrneček click-lock, jeho recenzi si můžete přečíst ZDE.

ČÍM DÍTĚ KRMIT?

Nejlepší jídlo pro vaše miminko je, to které mu doma připravíte či uvaříte. V případě, že nestíháte děťátku uvařit či vyrážíte na cesty, jsou vhodné příkrmy ve skelničkách, které pouze ohřejete ve vodní lázni. Strukturu a konzistenci přizpůsobte věku dítěte, aby se mu dobře polykalo. Jídlo nakrájené na malé kousky, rozmačkané vidličkou či rozmixované můžete rozředit převařenou vodou, mlékem (mateřským či umělým), nesoleným vývarem nebo ovocnou šťávou. Pokrmy se podávají vlažné. Do jednoho roku věku dítěte nedávejte do jídla sůl, ořechy, tučné potraviny, vyhýbejte se měkkým sýrům, kravskému mléku či medu. Přečtěte si články velkého stravovacího průvodce, velký test příkrmů nebo začínáme s příkrmy, kdy je ten správný čas. 

První příkrmy, jak na to? Začínejte zeleninou jako je mrkev, brokolice či květák. Zeleninu či ovoce vždy pečlivě omyjte, oloupejte, zbavte pecek či vláken a vařte ve vodě či páře.

Tipy na zajímavé videorecepty:

Hráškové pyré s cuketou a mátou ZDE

Masové kuličky do ruky ZDE

Pyré s quinoou, broskvemi a malinami ZDE

Banánové pyré s kokosovým mlékem a skořicí ZDE

Voňavá jablíčka se skořicí ZDE

Broskvový rýžový pudink s vanilkou a skořicí ZDE

Pyré z meruněk, hrušek a kokosového oleje ZDE

Jak správně zamrazit dětské příkrmy

Porovnání příkrmů

ALERGIE

Je-li v rodinně potravinová alergie, dávejte dítěti každý nový pokrm samostatně a počkejte min. 24 hodin, zda se dostaví či nedostaví nějaká reakce – průjem, zvracení či vyrážka. Jak odhalit nejčastější dětskou potravinovou alergii zjistíte v článku ZDE.

průjem

Průjem

zvracení

Zvracení

vyrážka

Vyrážka

extrémní podráždění

Extrémní podráždění

nízký přírůstek

Nízký přírůstek

plynatost

Plynatost

krev ve stolici

Krev ve stolici

ublinkávání

Ublinkávání

DÍTĚ UŽ JÍ SAMO

Se zaváděním příkrmů bude mít dítě tendenci se začít krmit samo, ale ještě uběhne nějaký čas, než bude schopno se samo najíst. Připravte se na to, že ze začátku udělá nepořádek, jídlo bude mít po celém obličeji, vlasech, na oblečení a část jídla skončí i na stole a podlaze. I v tomto případě dítě povzbuzujte.

Na začátku krmení mějte misku z dosahu a krmte jej sami,
ale jakmile už je částečně najezený, tak ho do krmení zapojte
a pokračujte v krmení lžičkou. Pokud vám bere vaši lžičku, dejte mu jeho vlastní.

V článku Samostatné jezení, co všechno pro svého drobečka potřebujete se dozvíte další informace.

Širokou nabídku příkmů – ovocných, zeleninový i s masem nabízíme na Feedo.cz v kategorii Příkrmy.