CO MŮŽE POŠKODIT VAŠE DÍTĚ V TĚHOTENSTVÍ

V těhotenství si možná uvědomíte, že váš životní styl ovlivňuje i vaše nenarozené miminko. Proto je nutné se vyhnout látkám, které by mohly plod ovlivnit, jako je alkohol, kouření a drogy. Také je důležité si dát pozor na předepisované léky od ostatních lékařů, než je váš gynekolog. Také je nutné se vyhýbat nebezpečnému prostředí, které by mohlo poškodit plod, jako např. zakouřené prostředí,  kontakt s chemikáliemi nebo infekční prostředí apod.

rekreační drogy

Rekreační drogy

Užívání legálních i nelegálních drog v těhotenství může poškodit dítě.

  • Alkohol– pokud pijete pravidelně alkohol, je nutné alkohol omezit, nejlépe však úplně vynechat.
  • Kouření– jestliže v těhotenství kouříte, je velmi pravděpodobné, že vaše dítě bude mít nižší porodní váhu. Kouření v těhotenství přináší různá rizika jako např. potrat, předčasný porod, předčasné odloučení placenty či prasknutí plodové vody.
  • Nelegální drogy– stejně jako kouření v těhotenství, tak
    i drogy přináší velká rizika a komplikace v těhotenství. Předčasný porod, nízká porodní hmotnost či duševní
    a tělesné poruchy vývoje.
nemoci

Nemoci

Těhotná žena je náchylnější k různým onemocněním, proto byste měla být na sebe opatrná a vyhýbat se místům, kde se lze nakazit.

Obyčejné nachlazení nemůže poškodit nenarozené miminko, ale než začnete užívat nějaké léky, konzultujte jejich užívání s lékárníkem či ošetřujícím lékařem. Snažte se odpočívat, být v teple, přijímejte dostatek tekutin a vitamínů. Zjistěte jak se vypořádat s chřipkou během těhotenství.

Horečka však může být hrozbou pro miminko, hlavně v prvních týdnech. Horečku můžete srazit vlažnou sprchou, vanou a hlavně pitím dostatečného množství vlažných tekutin. v případě, že je horečka 38,5 nebo vyšší navštivte svého lékaře.

Žaludeční nevolnost nepoškodí vaše dítě. v tomto stavu přijímejte dostatek tekutin, vyhýbejte se jídlům, které by mohlo podráždit váš žaludek, a aby jídlo bylo stravitelné. Žaludeční potíže by měly vymizet do 48 hodin, pokud ne, tak navštivte lékaře.

předepisované léky

Předepisované léky

Ne všechny léky mohou poškodit vaše miminko, ale je veškeré užívání léků konzultovat s lékařem. Hned na první prohlídce byste měla informovat lékaře o lécích, které užíváte pravidelně a zda je můžete dále používat nebo vám předepíše jiné. Týká se to hlavně nemocí s krevním tlakem či onemocnění štítné žlázy.

 

Přečtěte si článek, čemu se v těhotenství máte obloukem vyhnout: Tomuhle se v těhotenství určitě vyhněte