CESTA DO DĚLOHY

Než vznikne nový život musejí vajíčko i spermie urazit dlouhou cestu. Spojením vajíčka se spermií začíná nejúžasnější zázrak – vznik života. Ke vzniku života je potřeba spojení dvou buněk. Vajíčka, jež nese genetické informace předávané matkou a spermie, která nese genetickou výbavu od otce. Početí  spočívá v proniknutí spermie do zralého vajíčka. Postupně dochází k dělení vajíčka a vývoji lidského plodu.

vajíčka

Vajíčka

Žena se narodí s celoživotní zásobou vajíček (cca 2 mil.), které postupní začínají zanikat. Během života jich dozraje 400 až 500. Jsou uvolněna při ovulaci, která probíhá u většiny žen každý měsíc. Ovulace probíhá přibližně v polovině menstruačního cyklu, kdy se uvolňuje vajíčko, které putuje vejcovodem směrem do dělohy. Oplodnění spermií se děje právě v této fázi při cestě vejcovodem. Pokud vajíčko není oplodněno do 12 hodin, umírá
a prokrvená sliznice dělohy se odlučuje a začíná menstruace.

spermie

Spermie

Při ejakulaci se do pochvy dostanou miliony spermií, které se pohybují rychlostí 16 km za hodinu. Aby se spermie dostaly
k vajíčku, musí přeplout pochvu, děložní hrdlo, dělohu a vplout do vejcovodů. Délka je sice pouhých 15–18 cm, ale když to srovnáme, tak je to jako pro člověka uplavat 100 olympijských bazénů. Vývoj spermií u mužů začíná v období puberty zvýšenou produkcí hormonů. Produkce spermií probíhá v průběhu dospělosti. Nicméně kvalita a kvantita s vyšším věkem (po 40. roce) klesá.

jak probíhá oplození
vícečetná těhotenství

Vícečetná těhotenství

V posledních letech se z důvodu léčby neplodnosti zvětšil počet vícečetných těhotenství. Asi třetina dvojčat jsou jednovaječná. Jednovaječná dvojčata jsou počata přirozenou cestou, kdy je vajíčko oplozeno pouze jednou spermií, ale vajíčko se poté rozdělí na dvě části (dvojčata) nebo tři (trojčata). Mají stejnou genetickou informaci a také stejné pohlaví, nemusí mít však společnou placentu ani amniotický vak. Mají stejné vlasy, oči i stejnou krevní skupinu. Dvouvaječná dvojčata se vyvinou v případě, že žena uvolní více vajíček najednou. Dokonce je možné, že každé vajíčko pochází z jiného vaječníku. Každé vajíčko je tak oplodněno jednou spermií a vzniknou dvě geneticky odlišné děti. Miminka mohou být stejného nebo odlišného pohlaví, a nejsou si tak podobná jako jednovaječná dvojčata.

Věděli jste, že po 35. roku věku vzrůstá pravděpodobnost početí identických dvojčat?

dědictví vašeho dítěte

Dědictví vašeho dítěte

Při početí pochází polovina genetické informace z vajíčka
a polovina ze spermie. Nezáleží, komu je dítě podobné, jelikož na genetické výbavě se rodiče podílejí stejným dílem.

V okamžiku početí je rozhodnuto o fyzických znacích,
tak i o pohlaví dítěte. z 23 párů chromozomů pouze jeden
určuje pohlaví – pohlavní chromozomy X a Y. Dívky mají dva chromozomy X, chlapci mají jeden chromozom X a jeden Y. Všechna vajíčka mají chromozom X, kdežto polovina spermií má chromozom X a druhá polovina chromozom Y.