9. – 13. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Budete cítit častější potřebu „jít na malou“. Změny v krevním tlaku způsobují obvykle pocit slabosti nebo závratě, zvláště při změně polohy, např. při rychlém vstávání ze židle. Na prsou mohou být dobře viditelné krevní cévy a okolo bradavek se objevují malé hrbolky v souvislosti s rozvojem Montgomeryho žláz. Hormonální změny mohou vést ke vzniku skvrn na kůži.

9. týden těhotenství

9. týden těhotenství (dítěti je 7 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 22 až 30 mm.

Zárodek nyní začíná vypadat jako skutečné lidské dítě. Hlava je ohnutá k hrudníku. Ruce, nohy a celé končetiny rostou poměrně rychle. Prsty na rukou i nohou jsou téměř dokončeny a na prstech se vytvářejí bříška. Oční víčka téměř překrývají oči a nos začíná nabývat svého tvaru. V průběhu několika následujících dnů se vyvine základ bránice, hlavního dýchacího svalu, který po porodu umožňuje dítěti samostatné dýchání. Vyvíjí se pupečník, který bude komunikační tepnou mezi tělem matky a jejím dítětem; zajistí výměnu látek.

10. týden těhotenství

10. týden těhotenství (dítěti je 8 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 31 až 42 mm a váží asi 5 g.

Od tohoto týdne se dítě nenazývá zárodek, ale plod. Mozek roste takovým tempem, že se hlava stále zdá příliš velká oproti zbytku těla. Jasně viditelné jsou oči a nos. V dásních vzniká dvacet drobných zubních pupenů. Jsou vytvořeny zápěstí a kotníky
a rozeznatelné prsty. Vyvinuta je většina kloubů. Začaly se vyvíjet pohlavní orgány, ale pohlaví dítěte není dosud rozpoznatelné. Nervový systém dítěte reaguje a mnoho vnitřních orgánů začíná fungovat. Pokračuje vývoj plic, vyvíjejí se žaludek a střeva. Ledviny se přesunuly do své konečné polohy v horní části břicha. Srdce je zcela vyvinuto.

11. týden těhotenství

11. týden těhotenství (dítěti je 9 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 44 až 60 mm a váží asi 6 g.

Vývoj dítěte prošel kritickou fází a odteď je už riziko vzniku jakýchkoliv vrozených vad nebo jejich poškození infekcemi či určitými léky menší. Na konci týdne má tělo dvojnásobnou délku
a hlava tvoří téměř jeho polovinu. Pod spojenými očními víčky se začínají vyvíjet duhovky, které později oko chrání před příliš velkým množstvím světla. Sluch ale ještě po nějakou dobu úplně vyvinut nebude. Brzy nato dítě může zívat, sát a polykat. Životně důležité orgány, jako jsou játra, ledviny, trávicí ústrojí a mozek, jsou zcela vytvořeny a začínají pracovat. Po zbytek těhotenství jen rostou. Dokončuje se vývoj nehtů a vyvíjí se jemné ochlupení. Srdce pumpuje krev ke všem vnitřním orgánům a pupeční šňůrou proudí krev do placenty.

12. týden těhotenství

12. týden těhotenství (dítěti je 10 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 61 mm a váží a 8 až 14 g.

Dítě je zcela vyvinuté, ačkoli vývoj jeho orgánů dále pokračuje, zvláště mozku. Oddělují se prsty a rostou nehty a ochlupení. Kostra se zpevňuje. Pohlavní orgány začínají nabývat charakteristické znaky. Vytvářejí se hlasivky a na spodině lebeční uložená hypofýza začíná produkovat hormony. Je obdivuhodné, co všechno dítě v tomto stadiu dokáže: umí pohybovat končetinami, prsty, umí se smát, mračit a cucat si palec. Trávící systém je schopen vstřebávat glukózu. Krevní oběh matky a dítěte se však nemísí. Výživu a odstraňování odpadních látek produkovaných při rychlém růstu zajišťuje tzv. placentární oběh. Krev obíhá pupečníkem mezi placentou a dítětem.

13. týden těhotenství

13. týden těhotenství (dítěti je 11 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 65 až 78 mm a váží a 13 až 20 g.

Vzhledem k tomu, že vnitřní orgány plodu, zvláště plíce, nejsou dostatečně zralé, není dítě ještě schopné přežít vně dělohy. Během doby, kdy játra začínají vylučovat žluč a slinivka břišní vytvářet inzulin, se střeva přemisťují dále do těla. Pokračuje růst vnějších pohlavních orgánů. Krk dítěte je zcela dotvořen a může podporovat pohyby hlavy. Oči se přesunuly na přední stranu hlavy a uši do své normální polohy. Výzkumy ukazují, že nyní je dítě schopné vnímat i zvuky. Uši nejsou úplně dotvořeny až asi do 24. týdne, ale dítě vnímá zvuky prostřednictvím receptorů pro vnímání vibrací umístěných v kůži.