5. – 8. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Doma provedený těhotenský test vám dá přesný výsledek, počítáno od prvního dne vynechané menstruace. Nejčastější tělesné známky těhotenství, jiné než vynechání menstruace, zahrnují únavu, změny čichu a chuti a plnější a přecitlivělá prsa. Velmi často se stává, že zanevřete na jídla, která jste měla ráda. Běžné jsou změny nálad a můžete se cítit emočně zranitelná.

5. týden těhotenství

5. týden těhotenství (dítěti jsou 3 týdny)

Dítě měří od temene po zadeček asi 1,25 mm.

Kulatá masa buněk se začíná prodlužovat a nyní je rozpoznatelná hlava a ocas. Začíná se vyvíjet nervový systém, tvoří se základ mozku a míchy. Po stranách hlavy jsou rozeznatelné základy očí
a uší, začíná se vyvíjet část trávicí trubice a ledviny, svalovina
a kostra, ačkoli kosti ještě nebudou nějakou dobu kostnatět. V této době se vytváří srdeční stěny a na konci týdne začne srdce pracovat. V tomto stadiu dítě většinu živin čerpá ze žloutkového váčku a z děložních stěn, ale již od 4. týdne začíná výživu zajišťovat placenta.

6. týden těhotenství

6. týden těhotenství (dítěti jsou 4 týdny)

Dítě měří od temene po zadeček asi 2 až 4 mm.

V tomto týdnu dítě rychle roste. Vypadá trochu jako pulec s ohnutým hřbetem a ocáskem, ale nyní už má mozek. Drobné srdce není větší než semínko vlčího máku, ale tluče. Pokračuje vývoj, ostatních důležitých orgánů včetně ledvin a jater. Uzavírá se neurální trubice, jejíž přední část se rozvíjí v mozek a ze zadní vzniká mícha. Začíná se tvarovat hlava. Společně s břišní a hrudní dutinou a páteří se začíná tvořit trávicí systém. Nakonec vznikají varlata nebo vaječníky, které vypadají jako shluk buněk. Základy horních a dolních končetin vypadají jako drobné pupeny. Dítě má svůj vlastní krevní oběh, ve kterém začíná proudit krev.

7. týden těhotenství

7. týden těhotenství (dítěti je 5 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 4 až 5 mm.

Zárodek začíná vypadat více jako člověk, téměř vymizí ocasní část. Nicméně hlava je stále hrbolatá a ohnutá dopředu. Tmavé skvrny po stranách hlavy jsou základem očí, dvě prohlubeniny představují budoucí nozdry a jsou viditelné rty, jazyk a pupeny prvních zubů. Prodlužují se končetiny a objevují se základy rukou a nohou. Vzhledem k tomu, že v tomto stadiu vývoje důležitých orgánů je dítě velmi zranitelné, musíte se vyvarovat jakýchkoliv možným rizik, která by mohla vývoj zárodku nepříznivě ovlivnit. Srdce se rozděluje na pravou a levou komoru a bije asi 150 krát za minutu (dvakrát rychleji než srdce dospělých). Téměř před dokončením jsou játra, ledviny, střeva a vnitřní pohlavní orgány.

8. týden těhotenství

8. týden těhotenství (dítěti je 6 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 14 až 20 mm.

Hlava dítěte je stále větší než zbytek těla, pokračuje vývoj obličejových rysů. Patrný je nyní jazyk a nozdry, můžete dokonce vidět i špičku nosu, zatímco čelist splývá s tvarem úst. Následujících 8 dní je klíčových pro vývoj zrakového, sluchového
a statického ústrojí, která nesou zodpovědnost za udržování rovnováhy a sluchu. Jsou vyvinuty tkáně, které dají základ většině vnitřních orgánů dítěte, jako je například srdce, mozek, játra, plíce a ledviny. V místě uhnízdění oplozeného vajíčka ve stěně dělohy vznikl tzv. úponový stvol. Zajišťuje dodávání živin embryu. Srdeční tep se normalizuje a zvyšuje se srdeční vypuzovací kapacita. Pod kůží tenkou jako papír se rýsuje síť krevních cév. Kostra dítěte je dosud z chrupavky, kterou postupně budou nahrazovat kostní buňky. Končetiny se prodlužují a zpevňují, začínají se tvořit klouby. Dítě se začíná pohybovat, ačkoli to ještě nemůžete cítit.