37. – 40. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

S blížícím se porodem se může zvyšovat vaše vzrušení a nervozita. Vaše hmotnost se patrně nemění a některé ženy mohou posledním týdnu před porodem dokonce zhubnout. Můžete trochu zčervenat, neboť krevní oběh pracuje více než kdykoliv předtím.

37. týden těhotenství

37. týden těhotenství (dítěti je 35 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 35 cm a váží téměř 2,95 kg.

Dítě je nyní považováno za zcela donošené, což znamená, že se může narodit jakýkoliv den. Pokud se vaše dítě nachází v poloze koncem pánevním, může se nyní lékař pokusit o obrat zevním hmaty. Pokud nyní začne porod, nebude snaha ho oddálit. Výzkumy ukazují, že porod spouští dítě vylučováním hormonů jako reakci na stísněné prostředí. Téměř po celé těhotenství se dítě spoléhali při obraně proti infekcím pouze na vás, ale postupně se vyvíjel jeho imunitní systém. Ve svém vývoji po porodu bude pokračovat a kojení imunitu dítěte podpoří. Mléčné žlázy nejdříve vyrábějí mlezivo (kolostrum), látku bohatou na živiny a protilátky. Mateřské mléko, které následuje poté, má vyvážný obsah živin a obsahuje látky, které vaše dítě ochrání před infekcí a podpoří ho v budování obranyschopnosti.

38. týden těhotenství

38. týden těhotenství (dítěti je 36 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 35 cm a váží téměř 3,1 kg.

Nyní je dítě klinicky zralé a připravené se kdykoliv narodit. Všechny tělesné systémy jsou vyvinuty. Ve střevech se nahromadila zelenočerná, lepkavá látka, první stolice zvaná smolka. Hlava a břicho mají stejný obvod. Lékař vám bude pravděpodobně schopen sdělit, jak je dítě nyní asi veliké, ale uvědomte si, že je to jen odhad, nikdo přesně neví, jak bude dítě po porodu velké. Úloha placenty živit dítě se blíží ke konci a placenta začíná stárnout. Je méně výkonná v přenosu živit, začínají se v ní objevovat krevní sraženiny a kalcifikovaná místa.

39. týden těhotenství

39. týden těhotenství (dítěti je 37 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček 36 cm a váží přes 3,25 kg.

Většina lanuga, jemných vlásků na těle plodu, nyní mizí spolu s přípravou plodu na porod. Dítě lanugo společně s jinými výměšky spolyká, takže se stane součástí smolky, první stolice. Plíce jsou zralé a zvyšuje se tvorba surfaktantu. V této fázi nemusíte cítit všechny pohyby dítěte. Pupeční je se svou délkou okolo 51 cm stejně dlouhý jako dítě od hlavy po palce. Těhotenské hormony tvořené vaším tělem způsobují zbytnění mléčných žláz novorozených chlapců a holčiček, a dokonce mohou vyvolat i produkci malého množství mléka. Zevní pohlavní orgány, stydké pysky u dívek a šourek u chlapců, mohou vypadat větší. Všechny tyto vedlejší účinky by měly vymizet krátce po porodu, kdy je dítě odděleno od vašeho krevního oběhu. V době porodu je kostra tvořena 300 elementy, což je více než u dospělého, jehož kostra má 202 kostí. Některé z kostí novorozence se při růstu spojí.

40. týden těhotenství

40. týden těhotenství (dítěti je 38 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 37 až 38 cm, jeho celková délka je kolem 48 cm.

Dítě, vybavené více než 70 různými reflexy, je nyní připravené začít nový život mimo dělohu. V této chvíli je většina mázku pryč, 15 % těla tvoří tuk, mléčné žlázy jsou zduřelé. Při porodu se placenta odloupne od děložní stěny, a poté co novorozenec začne sám dýchat, pupeční přestane pracovat. Dýchání spouští změny ve funkci srdce a tepen, které odvádějí krev k plicím.