32. – 36. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Placenta je maximálně zralá asi ve 34. týdnu a pak začíná stárnout. Objem krve ve vašem těle se po prvních dvou trimestrech zvýšil o 50 %. Po 34. týdnu již zůstává až do porodu stejný. V této fázi bývá častým příznakem pocit mravenčení nebo tlaku v pánevní oblasti, způsobený přesunem dítěte dolů. Bradavky se zvětšují a prsa jsou těžší.

32. týden těhotenství

32. týden těhotenství (dítěti je 30 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 29 cm a váží 1,8 kg.

Všechny smysly pracují. Dítě může předvést novou dovednost – otáčení hlavičky ze strany na stranu. Pokračuje v procvičování otevírání a zavírání očí, ale 90 až 95 % ze dne prospí. Orgány pokračují ve svém zrání, nehty jsou hotové a vlásky na hlavičce stále rostou. Pokračují „lekce dýchání“, které pomáhají plicím sílit a zrát. Současné výzkumy ukazují, že toto životně důležité cvičení také podporuje tvorbu surfaktantu, bílkoviny naprosto nezbytné pro zdravý vývoj plic.

33. týden těhotenství

33. týden těhotenství (dítěti je 31 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček 30 cm a váží téměř 2 kg.

Amniotická tekutina má vysokou hladinu, která zůstane až do porodu. Rychlý růst mozku zvětšuje velikost hlavičky v tomto týdnu o přibližně 9,5 mm. Pokračuje hromadění podkožního tuku a to mění barvu kůže z červené na růžovou. V těchto dnech dítě nemá dostatečný prostor, takže jeho pohyby cítíte spíše jako přetáčení než kopání; konečně budete ušetřena všech těch kopanců do žeber. Můžete si také povšimnout, že některá vaše činnost vyvolá jeho pohyby. Například je ovlivní množství a doba jídla, vaše poloha a zvuky z okolního světa. To všechno může ovlivnit míru aktivity plodu. Každý den si vyhraďte čas na odpočinek a kontrolu jeho pohybů. Lékař je schopen vám dát vodítko, jak moc byste měla pohyby cítit. Například vám může říci, abyste očekávala asi šest pohybů za hodinu, ale ne po celý den.

34. týden těhotenství

34. týden těhotenství (dítěti je 32 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 32 cm a váží téměř 2,275 g.

Vyvíjí se imunitní systém nezbytný k boji s mírnou infekcí. Konečky prstů jsou drobné, ale mají ostré nehty. Dítě je nyní příliš velké na to, aby se vznášelo v amniotické tekutině; jeho pohyby jsou silnější a pomalejší. Může se nyní usídlit v poloze hlavou dolů, ale 3 až 4 % všech dětí je v poloze zadečkem nebo nožičkama směrem k hrdlu v tzv. poloze koncem pánevním. Lékař může někdy dítě podpořit v otáčení do správné polohy postupem zvaným obrat zevním hmaty. Tento postup představuje ruční manipulaci dítětem přes břicho a je lepší přitom matku hospitalizovat, aby mohla být ona i dítě pod kontrolou. U dvojčat, může pouze jedno dítě zaujmout polohu hlavičkou dolů, zatímco jeho dvojče se mu přizpůsobí, jak nejlépe dovede.

35. týden těhotenství

35. týden těhotenství (dítěti je 33 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 33 cm a váží přes 2,55 kg.

Devadesát devět dětí ze sta narozených v tomto termínu přežije bez větších problémů. Centrální nervový systém je zralý, trávící systém je téměř kompletní, plíce jsou obvykle zcela zralé, a pokud se dítě narodí předčasně v tomto stadiu, dýchací potíže pravděpodobně nevzniknou. Horní a dolní končetiny se jasně a zřetelně zakulacují. Prakticky je dítě tak velké, že zabírá většinu dělohy; má méně prostoru k pohybu. U dvojčat jsou podmínky ještě těsnější.

36. týden těhotenství

36. týden těhotenství (dítěti je 34 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 34 cm a váží asi 2,75 kg.

Nemyslete si, že budete cítit pohyby plodu jinak než doposud, a to přesto, že je děloha nyní velmi těsným místem. Vzhledem k těsnému prostoru se může dítě méně vrtět, ale jeho pohyby jsou silnější a výraznější. Pod svou kůží můžeme vidět obrysy některých jeho tělesných částí, například lokte nebo paty. Od této chvíle je většina dětí připravena na porod v poloze hlavičkou dolů.