28. – 31. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Pupík se může napnout a protáhnout a může trochu vyčnívat, ale po porodu se navrátí k normálu. V pozdní fázi těhotenství můžete cítit tíhu a únavu v nohou a potřebujete častěji odpočívat. Častá je dušnost, způsobená zvýšenou námahou při pohybu. Vzhledem k tomu, že dýcháte i za své dítě, plíce vstřebávají asi o 20 % kyslíku více a vylučují více oxidu uhličitého.

28. týden těhotenství

28. týden těhotenství (dítěti je 26 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 25 cm a váží asi 1,1 kg.

Vaše pilné dítě se rychle vyvíjí a roste. Plíce jsou schopné dýchat, ale pokud by se dítě narodilo nyní, zjistilo by, jak je pro něj těžké dýchat správně. Slyší váš hlas, takže pokračujte v povídání s ním. Dalším týdnem oficiálně vstupujete do třetího trimestru a hlavním úkolem vašeho dítěte bude přibrat na váze. U chlapců začínají varlata nejpozději nyní svůj sestup do šourku. U dívek jsou pysky stále malé a nezakrývají poštěváček. Stydké pysky vyrostou blíže k sobě až v posledních několika týdnech těhotenství.

29. týden těhotenství

29. týden těhotenství (dítěti je 27 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 26 cm a váží asi 1,25 kg.

Zatímco mozek a orgány pokračují v růstu, dítě přibývá na váze. Dítě už nemá tolik prostoru, aby předvedlo své akrobatické dovednosti, ale stále vás zvnitř napíná a kope. Mozek dítěte roste tak rychle, že jsou měkké lebeční kosti tlačeny směrem ven a velikost hlavy nyní proporčně odpovídá zbytku těla. S tím, jak se vývoj mozku zrychluje a jeho objem se zvětšuje, protože se budují spojení mezi nervovými buňkami, jeho povrch se rozrůzňuje v záhyby a rýhy. Mozek může řídit dýchání a tělesnou teplotu. Oči se mohou pohybovat v důlcích a dítě je více citlivé na světlo, zvuk, chuť a vůně. Skrz děložní stěnu může rozlišit rozdíl mezi slunečním a umělým světlem.

30. týden těhotenství

30. týden těhotenství (dítěti je 28 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 27 cm a váží 1,36 kg.

Mizí lanugo (časné ochlupení těla). Několik zbylých chomáčků zachovaných v době porodu opadá v průběhu následujících týdnů. Vlásky na hlavě jsou silnější, oční víčka se otvírají a zavírají a rostou nehty. Kostní dřeň převzala od jater úlohu tvorby červených krvinek. Kostra se zpevňuje (kostnatí) a mozek, svaly a plíce pokračují v dozrávání. Mnoho dětí nyní zaujme polohu hlavičkou dolů, nejběžnější a nejvhodnější pozici pro porod. Připravte se na silné kopance pod žeberní koš a tlak na pánevní dno.

31. týden těhotenství

31. týden těhotenství (dítěti je 29 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 28 cm a váží 1,59 kg.

Zatímco celkový růst dítěte se zpomaluje, bude pokračovat s přibíráním na váze. Mozek pokračuje v růstovém sprintu. Plíce jsou posledním hlavním orgánem, který plně dozrává. Zhruba v toto době se začíná vybarvovat oční duhovka, ale skutečná barva se objeví 6 až 9 měsíců po narození, protože pigment v duhovce potřebuje ke svému dotvoření expozici světlu. Děti s tmavou pletí mají při narození obyčejně tmavě šedé nebo hnědé oči, které se mění na skutečně hnědé a černé po první šesti měsících nebo po roce. Většina dětí bílého plemene se rodí s tmavě modrýma očima a jejich skutečná barva se nemusí objevit týdny nebo měsíce. V této době se oči dítěte připravují na život po narození. Zornice se začínají rozšiřovat v reakci na načervenalé světlo, které proniká do dělohy. Oční víčka jsou často během bdění otevřená a při spánku se zavírají.