23. – 27. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Se stabilizací hormonální činnosti se cítíte uvolněnější a šťastnější a jste méně náchylná ke změnám nálad. Svaly pánevního dna se napínají, což může způsobit mírnou inkontinenci (únik moči při smíchu nebo kašli). Dochází k hromadění tukových zásob na prsou a bocích a je pravděpodobné, že vám vaše oblečení už nepadne. Srdce a ledviny těžce pracují, aby zabezpečily odpovídající krevní zásobení všech orgánů a zpracovaly nadbytečnou tekutinu.

23. týden těhotenství

23. týden těhotenství (dítěti je 21 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 22 cm a váží téměř 455 g.

Dítě má každým dnem úměrnější proporce a vypadá jako na konci těhotenství, ale jeho kosti a orgány jsou pod průsvitnou kůží stále vidět. Vzhledem k tomu, že kůstky ve středním uchu jsou již zkostnatělé, je sluch podstatně lepší. Dítě může rozlišit různé zvuky přicházející z vnějšku dělohy a okolního prostředí. Byla byste překvapena hlasitostí vašeho těla, s jeho bubláním v žaludku, srdeční ozvy, šuměním krve proudící tělem. Při narození dítě rozená váš hlas, jeho výšku i intonaci, takže k němu mluvte co nejčastěji. I otcové by měli mluvit ke svým nenarozeným dětem. Výzkumy ukazují, že hluboké mužské hlasy jsou pro dítě snadněji slyšitelné než vysoké ženské hlasy. Hraní her, jako například hlazení vašeho břicha a vyprávění, může vyvolat odpověď dítka například ve formě kopnutí: pomáhá jeho nervové stimulaci.

24. týden těhotenství

24. týden těhotenství (dítěti je 22 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 22 cm a váží téměř 540 g.

Pokud by se dítě narodilo nyní, mělo by šanci na přežití jedna ku čtyřem nebo pěti. Ale je stále ještě slabé a pokryté jemnými chloupky. Jeho tělo začíná tvořit bílé krvinky nezbytné pro boj
s infekcí. Plíce jsou již natolik vyvinuté, že umožňují novorozenci přežít na jednotce intenzivní novorozenecké péče. Ale dítě stále pokračuje v nacvičování dýchání vdechováním amniotické tekutiny do vyvíjejících se plic. Aby plíce mohly přijímat a vytlačovat vzduch, formují se dýchací cesty. V plicích se začínají vyvíjet krevní cévy
a pokračuje zrání plicních sklípků, které se budou podílet na výměně kyslíku. Buňky v plicích začínají vytvářet surfaktant, látku, která zabraňuje slepení stěn plicních sklípků.

25. týden těhotenství

25. týden těhotenství (dítěti je 23 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 22 cm a váží téměř 700 g.

Dítě nyní může sevřít ruku v pěst. V plicích pokračuje vývoj krevních cév a začínají se otevírat nosní dírky. Hluboko v dásní se v pupenech vyvíjejí základy trvalých zubů. Tyto zuby dospělých se neprořezávají, dokud nezačnou vypadávat mléčné zuby, což se děje zhruba od šestého roku. Mezitím projevují nervy okolo úst
a rtů větší citlivost a připravují dítě na základní úkol po porodu
a to hledání matčiny bradavky. Klíčová, životně důležitá cesta, pupeční šňůra, je nyní silná a pružná. V pupeční šňůře vedu jedna žíla a dvě tepny, obklopeny pevným rosolem, hmotou, která brání zauzlení, a tak ochraňuje tok krve mezi placentou a dítětem.

26. týden těhotenství

26. týden těhotenství (dítěti je 24 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 23 cm a váží téměř 910 g.

Plíce dítěte jsou nyní zralé a stále rostou. Páteř se zpevňuje a je více pružná a rostoucím tělu poskytuje oporu. Váš partner může slyšet pouhým přiložením ucha na vaše břicho srdeční ozvy dítěte. Dítě umí vdechnout a vydechnout. Oči jsou zcela vytvořeny. Tep se zrychluje při reakci na zvuky. Dítě se dokonce i pohybuje do rytmu hudby. Studie mozkové činnosti dokazují, že dítě nyní může odpovídat na dotek.

27. týden těhotenství

27. týden těhotenství (dítěti je 25 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 24 cm a váží trochu přes 1 kg.

Zvyšuje se množství podkožního tuku a dítě se stává baculatější
a kulatější. Cucání prstu může být nyní jednou z jeho nejoblíbenějších činností. Posiluje svaly potřebné k pozdějším sání a posiluje si i sací reflex. Možná ho to také uklidňuje. Plíce stále rostou. Na jazyku a vnitřní straně tváří jsou polně funkční chuťové pohárky; stále se zdokonaluje vyšší mozková činnost. V této době se otevírají oční víčka a začíná se tvořit sítnice. Dítě je nyní schopné vnímat změny světla a studie ukazují, že zasvítíme-li baterkou na břicho matky, může se dítě pohybovat směrem ke světlu nebo někdy od něho. Vně dělohy bude dítě také zrakem nejdříve rozlišovat světlo a tmu, což je odpověď na otázku, proč jsou mnohé hračky navržené pro novorozence černobílé. Řasy jsou nyní zcela vyrostlé a budou po porodu chránit křehké oční bulvy před poškozením.