18. – 22. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Změny zbarvení kůže jsou běžné. Pigmentované oblasti, jako jsou dvorce prsních bradavek, mateřská znaménka a pihy, tmavnou. Vzhledem k tomu, že se zastavil přirozený cyklus padání vlasů, který bude znovu pokračovat až po porodu, vlasy vypadají hustší. Zvýšené krevní zásobení pálení oblasti spolu se zvýšenou citlivostí bradavek se podílí na lepším dosahování orgasmu. Vrchol dělohy můžete nyní cítit blízko pupku.

18. týden těhotenství

18. týden těhotenství (dítěti je 16 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 12,5 až 14 cm a váží asi 150 g.

Začíná velmi aktivní fáze, vaše dítě v prudkém vývoji již nic nezastaví. Kroutí se, otáčí, vrtí, píchá a kope a procvičuje své reflexní pohyby. Uvnitř rychle rostoucích plic se začínají vyvíjet drobné vzduchové váčky. Na prstech se vytvářejí bříška a na kůži se začínají objevovat jedinečné víry a závity, které tvoří jeho otisky prstů, tzv. papilární linie. Oči se přesunují do své správné polohy. Smolka (první stolice) se hromadí ve střevech. U chlapce se začíná tvořit prostata.

19. týden těhotenství

19. týden těhotenství (dítěti je 17 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 13 až 15 cm a váží asi 200 g.

Žlázy v kůži dítěte vylučují hustou bílou mastnou látku zvanou mázek. Účinkuje jako bariéra proti působení vody, a tak chrání kůži před macerací v asmniotické tekutině. Nervová vlákna v celém těle se pokrývají tzv. myelinovou pochvou. Myelin je látka, která vlákno izoluje a umožňuje hladký, rychlý přenos informace nezbytných pro uskutečňování koordinovaných obratných pohybů. Špatně koordinované pohyby novorozenců, zejména těch předčasně narozených, jsou většinou způsobeny nedokonale vyvinutou myelinovou pochvou. Trávící ústrojí dítěte začíná tvořit žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávat amniotickou tekutinu, která se pak filtruje v ledvinách a je vyloučena zpět do amniotického vaku.

20. týden těhotenství

20. týden těhotenství (dítěti je 18 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 14 až 16 cm a váží 255 g.

Jste v polovině těhotenství, dítě je uprostřed svého vývoje. Je stále drobné, ale rychle roste. Nyní se nachází v klíčovém stadiu vývoj smyslů: chuti, čichu, sluchu, zraku a hmatu. Nyní může dítě konečně slyšet a rozeznat váš hlas. V určitých oblastech mozku se vyvíjejí nervové buňky, které odpovídají na podněty smyslových orgánů. Zvyšování počtu nervových buněk se zpomaluje, ale začínají se utvářet složitá spojení potřebná k rozvoji paměti a funkce myšlení. Je-li vaše dítě dívka, již má ve vaječníku 2 miliony vajíček. Avšak v době narození je tento počet již zredukován na pouhý milion. Vzhledem k tomu, že nervový a svalový systém je již dostatečně vyvinutý, dítě si dostatečně užívá protahování končetin.

21. týden těhotenství

21. týden těhotenství (dítěti je 19 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 16 cm a váží asi 300 g.

Trávící systém dítěte je dostatečně vyvinutý k tomu, aby vstřebával vodu ze spolykané amnoitické tekutiny. Ke konci těhotenství dítě spolyká více než 500ml amniotické tekutiny za 24 hodin. V časných stadiích je amniotická tekutina tvořena placentou. Od chvíle, kdy začnou pracovat ledviny dítěte, zhruba ve stáří čtyř měsíců, přebírají tuto produkci. Ačkoli ledviny dítěte odstraní něco odpadových produktů z krve a tvoří moč, není v amniotické tekutině obsaženo příliš moči. Většinu odpadových látek odvádějí jeho krev do placenty a přes ni jsou předávány do vašeho krevního oběhu a poté jsou filtrovány ve vašich ledvinách. Smysly, které bude dítě používat k získávání informací o světě, se vyvíjejí každým dnem. Na jazyku vznikají chuťové pohárky a vývoj mozku a nervových zakončení je dostatečně pokročilý na to, aby dítě mohlo používat hmat.

22. týden těhotenství

22. týden těhotenství (dítěti je 20 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 19 cm a váží asi 350 g.

Dítě má nyní potní žlázy a jeho kůže je méně průsvitná, ačkoli krevní cévy jsou stále vidět. Zcela utvořeny jsou nehty a pokračují v růstu. U chlapce začínají sestupovat varlata z pánve do šourku. Ve varlatech se již tvoří primitivní sperma. Mozek dítěte nyní začíná rychle růst, zvláště struktury v centru mozku, kde vznikají mozkové buňky. Tato oblast vymizí před porodem, ale mozek pokračuje v růstu do pěti let.