14. – 17. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Placenta je zcela vytvořena a převzala od vaječníků úlohu tvorby hormonů. Ranní nevolnost nyní zcela ustala a začínáte se cítit jako dříve. Hormonální změny pravděpodobně ovlivňují vaši kůži a vlasy. Můžete mít chuť na určitá jídla.

14. týden těhotenství

14. týden těhotenství (dítěti je 12 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 80 až 93 mm a váží téměř 25 g.

Tímto týdnem začíná druhý trimestr. Růst dítěte se zrychluje s dozráváním vnitřních orgánů. Placena je podpůrným systémem, který vytváří hormony a znásobuje dítě živinami a kyslíkem. Pohyby dítěte jsou méně trhavé. Může ohýbat, natahovat a otáčet prsty rukou, rukama, zápěstím, dolními končetinami, koleny a prsty na nohou. Začíná pracovat jeho nervový systém. Pokračuje vývoj očních víček, nehtů na rukou a nohou a hlavu pokrývá trocha ochlupení. Dítě se připravuje na život vně dělohy nacvičováním dýchacích pohybů. Ve svém vodním prostředí dýchat nepotřebuje, kyslík získává přímo od nás. Prostřednictvím pupeční šňůry a placenty je předáván do jeho krve z vašeho krevního oběhu.

15. týden těhotenství

15. týden těhotenství (dítěti je 13 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 104 až 114 mm a váží asi 50 g.

Žebra, krevní cévy a sítnice, která vypadá jako tmavá skvrna na hlavičce, jsou jasně viditelné skrz tenoulinkou kůži. Kůže se nyní začíná povlékat lanugem, velmi jemným ochlupením, které pomůže regulovat tělesnou teplotu plodu. Tělesné ochlupení roste podle určitého vzoru na kůži, čímž se vytvářejí obrazce vypadající jako otisky prstů po celém těle. Také se začíná vyvíjet obočí a začínají růst vlasy na hlavě, jejichž barva a struktura se po porodu mohou změnit. Vyvíjí se sluchové ústrojí. Drobné kůstky ve středním uchu se začínají zpevňovat, ale protože dosud nejsou vyvinuta mozková centra sluchu, dítě si není schopno zvuky, které slyší, uvědomit. Amniotická tekutina, ve které plod pluje, přenáší zvukové vlny, takže časem vaše dítě začne vnímat váš hlas a srdeční tep.

16. týden těhotenství

16. týden těhotenství (dítěti je 14 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 108 až 116 mm a váží 80 g.

Končetiny jsou dokončeny a klouby pohyblivé. Původně chrupavčitá tkáň kostry se zpevňuje ukládáním vápníku. Funguje nervový systém a svaly odpovídají na stimulaci z mozku, takže pohyby mohou být koordinovány. Ve svém uzavřeném prostoru je dítě velmi aktivní, převaluješ e, dělá kotrmelce a kope. Nicméně vzhledem k tomu, že amniotická tekutina tlumí jeho temperamentní pohyby, vy necítíte více než chvění. Pokud očekáváte první dítě, jeho pohyby obvykle rozeznáte v průběhu následujících několika týdnů. Při ultrazvukovém vyšetření se dá nyní rozeznat pohlaví dítěte. Do amniotické tekutiny se dostávají jeho uvolněné buňky a vylučované chemické látky a vzorek odebraný při aminocentéze může prozradit důležité informace o zdravotním stavu plodu.

17. týden těhotenství

17. týden těhotenství (dítěti je 17 týdnů)

Dítě měří od temene po zadeček asi 11 až 12 cm a váží asi 100 g.

Hlavička dítěte, ačkoli stále velká, začíná proporčně odpovídat zbytku těla. Oči jsou stále zavřené, ale jsou mnohem větší a řasy a obočí povyrostly. Toto je období rychlého růstu, protože se pod kůží začíná ukládat tuk a pomáhá dítěti udržovat teplo a dodává mu energii. Na hlavě přibývá vlasů, obočí a řas a dítě již má miniaturní nehty na prstech rukou a nohou. Malé srdíčko pumpuje až 24 litrů krve za den. Dítě může nyní slyšet zvuky z vašeho okolí a některé s ním dokonce mohou trhnout. Protože zkouší dýchat, hrudník se pohybuje. Plíce začínají vydechovat amniotickou tekutinu.