1. – 4. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Nebude na vás nic vidět, ale vaše dítě se vyvíjí a začíná se utvářet jeho mozek a mícha. Některé ženy „cítí“, že jsou těhotné brzy po početí. Dokonce předtím, než jim vynechá následující menstruace.

1.-3. týden těhotenství

1.–3. týden těhotenství

K početí zpravidla dochází dva týdny po menstruaci. Ale protože většina žen datum početí nezná přesně, je pro lékaře snadnější stanovit délku těhotenství od data prvního dne poslední menstruace. Těhotenství trvá přibližně 40 týdnů. Děti narozené před 37. týdnem jsou pokládané za předčasně narozené, zatímco děti narozené po 40. týdnu za přenošené.

4. týden těhotenství

4. týden těhotenství (dítěti jsou dva týdny)

Dítě měří od temene po zadeček asi 0,36 až 1 mm.

Je to období neuvěřitelného vývoje. Na konci třetího týdne je oplozené vajíčko zahnízděno v děložní stěně, kde pokračuje v dělení a růstu. Z původně jedné buňky vznikla blastocysta (koule naplněná tekutinou) složená z několika stovek buněk. Blastocysta má nyní dvě části, jedna je uvnitř druhé. Z poloviny, která je připevněná k děloze se vyvíjí placenta. Její vnější vrstva vytvoří pupečník, amniotický a žloutkový váček a chorion (ochranné blány v děloze) Vnitřní polovina blastocysty je základem pro vývoj dítěte. Rozdělí se na tři zárodečné vrstvy, ze kterých se vyvinou různé orgány dítěte. Z vnitřní vrstvy vzniknou játra, slinivka břišní, močový měchýř, štítná žláza a sliznice trávicího ústrojí. Ze střední vrstvy se vyvinou svaly, kosti, chrupavka, krevní cévy a ledviny, zatímco vnější vrstva je základem pro mozek a nervový systém.